П`ятниця, 22.11.2024, 08:22
Вітаю Вас Гість | Реєстрація | Вхід

ОККД м.Чернівці

Каталог статей


Контролюйте свій артеріальний тиск

Контролюйте свій артеріальний тиск

Артеріальна гіпертензія – одне з найбільш поширених захворювань серцево-судинної системи. В Україні зареєстровано близько 12 млн. осіб з підвищеним артеріальним тиском. Підвищений артеріальний тиск збільшує вірогідність розвитку інсульту в 3,7 рази, серцевої недостатності - в 4 рази, інфаркту міокарда в 2 рази.

У кого та при яких умовах частіше буває гіпертензія? Причини артеріальної гіпертензії залишаються невідомими в 90% випадків. Проте, відомі певні чинники, що збільшують ризик розвитку артеріальної гіпертензії. Розглянемо основні з них:

1. Спадковість. Особливо ризикують ті, у кого гіпертонією страждають близькі родичі.

Якщо артеріальний тиск підвищено у двох і більше родичів, ризик розвитку гіпертонії зростає в 3 рази.

2. Вік. З віком стінки великих артерій стають більш ригідними, а через це підвищується опір судин, отже, підвищується тиск.

2. Стать. Частіше артеріальною гіпертензією страждають чоловіки. Жіночі статеві гормони, оберігають їх від гіпертонії і атеросклерозу, але після клімаксу, число жінок і чоловіків зрівнюється.

3. Стрес. При стресі зростає рівень адреналіну, який звужує судини, прискорює серцеві скорочення і змушує серце працювати в посиленому режимі, що і призводить до підвищення тиску.

4. Алкоголь. Часте вживання спиртних напоїв, збільшує артеріальний тиск.

5. Паління. Складові тютюнового диму руйнують стінку судини і викликають його спазм. У курців судини постійно перебувають у звуженому стані, що є сприятливим підґрунтям для розвитку гіпертонії.

6. Надмірне споживання солі тягне за собою затримку рідини в організмі. Тим самим на серце і судини покладається подвійне навантаження, в результаті цього підвищується артеріальний тиск, посилюється навантаження на нирки.

7. Цукровий діабет. При цьому захворюванні вражаються дрібні і великі артерії, що в свою чергу веде до порушення кровообігу і підвищення артеріального тиску.

8. Ожиріння і порушення жирового обміну. При збільшенні маси тіла серцю важче справлятися з навантаженнями, в результаті цього відбувається підвищення тиску в судинах.

9. Порушення обміну холестерину та ліпідів. Слід зазначити, що значна частина населення в України поняття не має про свій рівень холестерину в крові. Проте, за рівнем холестерину в крові дуже активно стежать в інших розвинутих країнах Європи та в Америці. Лідерами продажів в цих країнах є препарати, що знижують рівень холестерину в крові.

Нормальним артеріальним тиском вважається тиск менше 140/90 мм.рт.ст. У деяких людей, частіше у молодому віці, артеріальний тиск може бути 90/60 мм.рт.ст. Це не є патологією. Варто пам’ятати, що на рівень артеріального тиску впливають фактори навколишнього середовища, умови праці та інші чинники. При важких фізичних навантаженнях артеріальний тиск підвищується, що пов’язано з почастішанням серцебиття і збільшенням навантаження на серце. Якщо Ваш тиск перевищує 140/90 мм рт ст. – слід переглянути Вашу життєву позицію та обов’язково прислухатися до порад лікаря. Якщо Ви хворієте на цукровий діабет, оптимальним для Вас буде рівень артеріального тиску 130/80 мм рт ст. та нижче, а рівень загального холестерину менше 4,5 ммоль/л.

Основним методом діагностики артеріальної гіпертензії є вимірювання артеріального тиску. Якщо у Вас одного разу було зафіксовано підвищення артеріального тиску, це ще не означає, що у Вас гіпертонія. Саме тому артеріальний тиск потрібно вимірювати неодноразово і в різний час. Для цого обов’язково придбайте тонометр (прилад для вимірювання артеріального тиску). Зараз існує велика безліч електронних апаратів для вимірювання артеріального тиску, які дозволяють самостійно виміряти тиск та частоту пульсу.

Серйозні симптоми, які свідчать про те, що у хворого гіпертензія, з’являються вже після ураження органів, чутливих до підвищення артеріального тиску. Пацієнти починають відзначати такі ознаки гіпертензії, як головні болі, шум і відчуття пульсації в скронях, миготіння мушок перед очима, прискорене серцебиття, відчуття нестачі повітря, зниження працездатності та погіршення пам’яті.

При артеріальній гіпертензії, в першу чергу, відбувається ушкодження таких органів як серце, головний мозок, нирки, судини.

Головний мозок. Вже на ранніх стадіях артеріальної гіпертензії кровопостачання головного мозку порушується. При тривалому підвищенні артеріального тиску виникають інсульти, що ведуть до інвалідізації та смерті.

Серце. При підвищеному артеріальному тиску підвищується навантаження на серце, відбувається компенсаторне збільшення його товщини та об’ємів - це вважається дуже важливим показником, бо в такому режимі роботи, серце потребує збільшення кровопостачання, а резерв при підвищеному тиску - знижується. В результаті розвивається інфаркт міокарда, серцева недостатність, порушення ритму серця або настає раптова зупинка серця.

Судини. При підвищенні артеріального тиску ушкоджуються практично всі судини (судини серця, головного мозку, верхніх і нижніх кінцівок, слухового апарату, очей, статевих органів), що веде до порушення їх функції.

Нирки. Під дією підвищеного артеріального тиску в судинах і тканинах нирок поступово розвивається склероз. Порушується їх функція. У сечі з’являється білок, якого в нормі бути не повинно. Поступово розвивається хронічна ниркова недостатність.

Прояви артеріальної гіпертензії можуть відразу ж бути її ускладненнями, бо ми не завжди відчуваємо підвищений тиск і не лікуємо його, а дізнаємося про це тільки тоді, коли трапляється катастрофа. Інфаркт та інсульт є вже ускладненнями, на тлі підвищеного тиску, які трапляються, як правило, при відсутності лікування гіпертонії.

 

Потрібно дотримуватись правил вимірювання артеріального тиску.

1. На лівій і правій руці артеріальний тиск може розрізнятися, іноді на 10мм рт.ст. і більше. Тому, потрібно один раз виміряти артеріальний тиск на обох руках, встановити на якій руці він вище і надалі вимірювати на тій руці, де тиск вищий.

1. Артеріальний тиск вимірюють в спокійних умовах, після 5-хвилинного відпочинку.

2. Потрібно уникати додаткових зовнішніх впливів (шум, вібрація та ін.).

3. Протягом 30 хвилин перед вимірюванням артеріального тиску не можна пити каву і палити.

5. Рука на якій проводиться вимірювання артеріального тиску повинна бути повністю вільна від одягу.

6. Манжетку накладають на 2 см вище ліктьової ямки. Манжетка повинна бути повністю спущена (не містити повітря) і щільно прилягати до руки. Між накладеною манжеткою і рукою повинен бути зазор, щоб зміг проходити палець. Трубочки, які виходять з манжетки, повинні бути зверху і лежати паралельно руці.

9. Повітря накачують швидко і вище передбачуваного рівня систолічного тиску на 20-30 мм рт. ст., а випускають повітря повільно - на 2-3 мм рт. ст. за секунду. Перший удар, який Ви почуєте - це систолічний артеріальний тиск «верхнє», а останній удар - це діастолічний артеріальний тиск «нижнє».

10. Вимірювання слід проводити не менше двох разів з інтервалом 2-3 хв. При розходженні результатів більше, ніж на 5 мм рт ст., необхідно зробити повторні виміри через декілька хвилин.

Якщо Вам поставили діагноз артеріальної гіпертензії, то необхідно:

1. Обов'язково приймайте всі препарати, які призначив лікар.

2. Приймайте ліки в один і той же час.

3. Ніколи не пропускайте і не припиняйте прийом ліків через те, що ваш тиск в нормі. Показники стали нормальними саме тому, що ви приймаєте медикаменти.

4. Обов’язково поповнюйте запас ліків до того, як вони закінчуються.

5. Зверніть увагу: лікування завжди починається з мінімальної дози одного препарату. Але не поспішайте стверджувати, що воно неефективне, якщо немає швидкого результату. Пам’ятайте: багато ліків починають діяти через день-два, а то й тиждень постійного застосування.

6. Тримайте лікаря в курсі всіх змін, що відбуваються у вашому здоров’ї. Це допоможе йому своєчасно скорегувати лікування і запобігти ускладнень. У кожному окремому випадку лікування призначається тільки лікарем, в індивідуально підібраній дозі і у відповідній комбінації лікарських препаратів.

7. Не призначайте лікарські препарати собі самостійно за порадою друзів або почувши телевізійну рекламу.

Пам’ятайте, що повністю вилікувати артеріальну гіпертензію неможливо, проте артеріальний тиск можна тримати під контролем. Підвищений тиск - один із факторів ризику ішемічної хвороби серця, який можна контролювати. Чим раніше Ви виявили артеріальну гіпертензію і почали лікування, тим менший ризик розвитку ускладнень в майбутньому.

 

Підготував лікар відділення інтенсивної терапії Чернівецького обласного клінічного кардіологічного диспансера Леунов Володимир Володимирович

Категорія: Статті лікарів | Додав: okkd (25.09.2013) | Автор: Леунов Володимир Володимирович
Переглядів: 990 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
RSS

Категорії розділу

Статті лікарів [26]
Інформація адміністрації [2]
Інформація адміністрації ОККЦ

Вхід на сайт

Пошук

Наше опитування

Оцініть роботу кардіологічного центру
Всего ответов: 65

Друзі сайту

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0